Jakieś dwa tygodnie temu znajomy przysłał mi zdjęcie swojej suczki, która właśnie się oszczeniła. Spytałam, co to za rasa? Odpisał, że to Border Collie i sprowadził ją jakiś czas temu z Hiszpanii. Sam jeździ tam od lat na strzyżenie owiec i tam właśnie zafascynował się tymi wspaniałymi psami pasterskimi.

 

Ponieważ od razu zaczął też zachwalać, jakimi inteligentnymi psami są „bordery”, zaczęłam się zastanawiać, czy nie kupić sobie takiego pieska. Postanowiłam jednak najpierw zaczerpnąć trochę wiedzy na ich temat i podzielić się nią z Wami.

 

Właściwie każdy, kto planuje przygarnąć lub kupić jakiegokolwiek psa, powinien najpierw dowiedzieć się jak najwięcej o jego zwyczajach. Dużo informacji jest w internecie, ale można też dostać bardziej fachowe książki przez sklep zoologiczny online. Dzięki wiedzy o danej rasie, lub o sposobach, jak odpowiednio wychowywać psa, możemy dobrze przygotować się na powitanie w domu naszego nowego psiego przyjaciela.

 

Przejdźmy więc do rzeczy. Border Collie to pies „pracujący”. Bezczynność nie leży więc w jego naturze. Jeśli marzyliśmy o leniwym piesku, który poleży sobie u naszych stóp przez parę godzin, to na pewno nie będzie to Border Collie. On uwielbia dostawać zadania i je wykonywać. W Hiszpanii i wielu innych krajach, w których hoduje się owce, psy te pilnują, by pojedyncze sztuki nie oddalały się od stada. Reagują na odpowiednie gwizdy lub komendy właściciela i zaganiają owce lub po prostu kładą się zgodnie z rozkazem i pilnie obserwują. Pies ten ma wrodzony instynkt łowiecki, ale nie wykorzystuje go do ataku. Raczej zatacza kręgi wokół stada tak, by przy współpracy z właścicielem skierować owce we właściwe miejsce.

 

Czy pies z takim charakterem nadaje się na nasze podwórka i do naszych domów? Wszystko zależy od tego, czy mamy czas i chęci, by szkolić naszego pupila i wyznaczać mu zadania. Warto też postarać się o dobre ogrodzenie wokół domu, ponieważ psy te wydostają się z podwórka, by „zaganiać” samochody i wskutek tego często giną pod ich kołami.

 

Ponieważ Border Collie to pies, o niespożytej energii, potrzebuje również dobrego jedzenia. Warto więc wyszukać dobry sklep zoologiczny i skonsultować się ze sprzedawcą, która karma, będzie dla niego najlepsza.

 

Border Collie jest inteligentnym psem, który szybko się uczy. Potrzebuje jednak aktywnego właściciela, który będzie zabierał go na wędrówki, nauczy łapać frisbee i nagrodzi za posuszne wykonywanie komend. Naturą tego psa jest wykonywanie zadań. Tylko wtedy jest najszczęśliwszy i z wdzięczności bardzo oddany właścicielowi.

Kategorie: Blog

Dodaj komentarz