Znakiem charakterystycznym dla chomika dżungarskiego jest ciemna szeroka pręga biegnąca przez cały grzbiet. Zalicza się go do miniaturek, a kształt ciała chomika jest zaokrąglony. Futro jest ciemnoszare, a na bokach i grzbiecie mogą występować białe plamy. Chomik ten nie zapada w sen zimowy, dlatego jego towarzystwem możemy cieszyć się przez cały rok. Ma bardzo krótki ogonek, przez co prawie go nie widać, gdy siedzi. Chomiki dżungarskie żyją od 1,5 do 3 lat, co niestety jest smutną wiadomością dla osób, które szybko i mocno przywiązują się do zwierząt.
Chomik dżungarski żywi się przede wszystkim mieszanką ziaren, nasion i orzechów. Należy uzupełniać jadłospis naszego zwierzaka w świeże warzywa i owoce. Co ciekawe, może również jeść mięso, nabiał i owady (np. larwami mącznika młynarka), ponieważ są one ważnym źródłem białka. Powinien mieć także stały dostęp do czystej wody. Chociaż chomik może jeść wiele rzeczy, nie należy mu dawać między innymi owoców cytrusowych, pestkowych, ani słodyczy.
Rozmnaża się przez cały rok, przez co płodność tego gatunku jest wysoka. Samica po trwającej ok. 20 dni ciąży rodzi przeciętnie do 7 młodych. Młode chomiki osiągają dojrzałość płciową po ok. 2 miesiącach.
Chomik dżungarski jest bardzo przyjazny i towarzyski, pod warunkiem, że przyzwyczaimy go do naszej osoby. Kiedy tylko nabędziemy takiego osobnika, warto spokojnie przyzwyczaić go poprzez delikatne branie na rękę, czy też podawanie mu jedzenia.
Chomik to zwierzę prowadzące nocny tryb życia, dlatego warto na noc wynieść klatkę do innego pomieszczenia. Dzięki temu będziemy mieli spokojny sen, a zwierzątko będzie mogło bawić się prze całą noc.
Ta wdzięczna istota ma w sobie tyle uroku, że warto pomyśleć nad posiadaniem futrzanego, małego przyjaciela.