Jeśli jesteś właścicielem kota, to temat kuwety i żwirku na pewno jest Ci bardzo bliski. Każdy kto choć raz miał w swoim domu kota wie, że roznoszenie ziarenek z kuwety po całym mieszkaniu lub brzydki zapach z kociej „toalety” to rozterki nierozerwalnie związane z kocią higieną. Jaki więc żwirek wybrać?

Dawniej nie było wyboru. Kto chciał mieć kota w mieszkaniu musiał korzystać z piasku lub trocin. Nie był to jednak komfortowy sposób, ponieważ ani piasek ani trociny nie absorbują zapachów kociego moczu, a dodatkowo mokry piasek przylepiał się do kocich pałek i roznosił po całym domu. Utrzymanie czystości nie było łatwe. Dzisiaj mamy do wyboru najróżniejsze rodzaje żwirku – każdy może wybrać idealny dla siebie i swojego kota.

 

Żwirek silikonowy

Żwirek silikonowy wykonany jest z krzemionki, występuje w postaci żelu krzemionkowego. Jego ogromną zaletą jest długość przydatności. Działa on w ten sposób, że pochłania mocz a odparowuje wilgoć, dzięki czemu może spełniać swoje zadanie nawet prze 3-4 tygodni. Właściciel ma za zadanie jedynie usuwać stałe odchody kocie. Wymieniamy taki żwirek, kiedy zmieni kolor na żółty. Żwirek silikonowy występuje w formie niezbrylającej się. Czasem koty nie mogą się przyzwyczaić do tego rodzaju żwirku ponieważ jest grubszy niż pozostałe. Minusem tego żwirku jest też cena – jest droższy od pozostałych. Przykładem niech będzie żwirek marki Benet Super Crystal Standard Silikonowy naturalny 13 kg za ok. 130 w sklepie internetowym e-pazur.

https://www.e-pazur.com/p298,benek-super-crystal-standard-silikonowy-naturalny-13kg.html

 

Zaletą żwirku silikonowego jest to, że idealnie pochłania zapachy oraz łatwy sposób jego usuwania – można go wyrzucić do toalety.

 

Żwirek bentonitowy

Żwirek bentonitowy to najbardziej popularny żwirek na rynku. Jest chętnie stosowany przez właścicieli kotów ze względu na swoje właściwości. Świetnie pochłania zapachy i ma niską cenę. Koty go lubią, choć czasem mogą zjadać, co w przypadku tego rodzaju żwirku może być dla kota niebezpieczne. Jeśli zauważymy takie zachowanie u swojego kota, niestety trzeba będzie zmienić żwirek. Kuwetę trzeba czyścić raz na kilka dni. Można kupować żwirek bentonitowy zapachowy, np. o zapachu lawendy lub bryzy morskiej, co dodatkowo zabija nieprzyjemne zapachy. Drobny żwirek idealnie się zbryla, jednak łatwiej roznosi się po mieszkaniu. Przykładem takiego żwirku jest Super Benek Compact o zapachu lawendy w cenie ok. 70 zł. za 25 kg.

https://www.e-pazur.com/p8755,super-benek-compact-lawenda-25l.html

 

Żwirek drewniany

Żwirek drewniany jest w 100%n naturalny. Powstaje z mikrowłókien drewna np. sosnowego lub innego. Jest świetnym absorberem kociego moczu. Nie zbryla się, ale za to łatwiej roznosi na kocich łapkach. Żwirek drewniany to cena ok. 50 zł za 35 l Super Pinio Granulat Naturalny.

 

https://www.e-pazur.com/p834,super-pinio-granulat-naturalny-35l.html

Jeśli panujesz posiadanie kota to pamiętaj, że nie da się w 100% wyeliminować kociego zapachu z domu ani roznoszenia żwirku po mieszkaniu. Wybierając odpowiedni żwirek możemy jedynie zmniejszyć skutki załatwiania się kotka w mieszkaniu. A jeśli już posiadasz kota i nie jesteś zadowolony z kupowanego żwirku, to pamiętaj, że w sklepach zoologicznych są różne rodzaje żwirków – warto eksperymentować.

Kategorie: Blog

Dodaj komentarz