Kiedy decydujemy się na posiadanie kota do wyboru mamy bardzo dużą odmienność ras. Swoją uwagę warto skierować na koty brytyjskie krótkowłose. Dlaczego?

Koty brytyjskie to największa liczebnie rasa krótkowłosych. Charakterystyczna dla nich jest krótka, gęsta i przyjemna w dotyku sierść. To sprawia, że koty te są jak maskotki w dotyku – duże i puchate. W obrębie tej rasy występuje różne umaszczenie od jednokolorowych tj.: niebieski, czarny, rudy, kremowy, czekoladowy, liliowy i biały, po dwubarwne, a nawet występujące u kotek trójbarwne. Kot brytyjski krótkowłosy waży około 6 kg. Zwłaszcza kocury, są stosunkowo duże, o mocnej budowie i silnej muskulaturze. Głowa u tej rasy jest specyficznie okrągła, o pełnych policzkach. Nosek ma lekko zadarty i niewielkie uszy. Posiada bardzo ładne duże oczy w różnych kolorach od pomarańczowego, po niebieski, złocisty, zielony, czy turkusowy.

Z usposobienia stworzenia te są bardzo przyjazne, łagodne, towarzyskie, ale również inteligentne. Jak to kot, chodzi własnymi drogami, jednak lubi obecność drugich osób. Bardzo przywiązuje się do właściciela i przeżywa dłuższe nieobecności gospodarza. Lubi zwracać na siebie uwagę i prowokować do wspólnych zabaw. Jednak robi to z kocim wdziękiem i zabawnym urokiem. Jest to zwierzę ciekawskie, które lubi odkrywać nowe rzeczy i z delikatną nieufnością poznawać nowych ludzi. Koty brytyjskie krótkowłose nie mają wyjątkowych wymagań, jeżeli chodzi o utrzymanie. Uwagę w kwestii pielęgnacji należy im poświęcić w okresie linienia. Zachodzi wtedy konieczność szczotkowania sierści, jednak należy robić to delikatnie, aby nie usunąć podszerstku nadającego charakterystyczną dla tych kotów fakturę sierści. Ponadto trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu pazurków oraz dbaniu o stan uszu i zębów. W kwestii żywienia należy podawać karmy o różnorodnym składzie, obejmującym podstawowe składniki, jak i witaminy oraz mikroelementy. Na rynku mamy szeroki wybór karm, również dedykowanych dla brytyjczyków krótkowłosych. Kotom należy ponadto podawać świeżą i czystą wodę.

Kot brytyjski krótkowłosy to kolejny pomysł na nowego członka naszej rodziny.

Kategorie: Blog

Dodaj komentarz