Wśród miłośników zwierząt są także alergicy, którzy niestety po kontaktach z psami lub kotami, muszą to odchorować. Czy w takim razie alergicy nie mogą mieć w domu żadnych zwierząt posiadających sierść?

 

Zwykle reakcję uczuleniową wywołuje mikroskopijny, złuszczający się naskórek zwierząt, który unosi się w powietrzu. Chociaż nie ma całkowicie hipoalergicznych psów, to jednak niektóre rasy prawie nie gubią sierści i w związku z tym rozrzucają mniej swojego naskórka. Takie pieski z pewnością nadają się dla osób, ze skłonnością do alergii. Wymieńmy więc kilka takich ras.

 

Jedną z nich jest wspomniany w jednym z wcześniejszych wpisów Bichon Frise. Ponieważ został on już opisany, pominę jego charakterystykę. Zamieszczę tylko zdjęcie dla przypomnienia:

 

Kolejna rasa to: Portugalski pies wodny. Jego falowana sierść przypomina wodę, stąd też nazwa, która w Portugalii brzmi: Cao de Água. Chyba najsłynniejszy z przedstawicieli tej rasy, to piesek o imieniu Bo, którego właścicielem jest były prezydent USA Barack Obama. Poniżej zdjęcie tego właśnie pieska.

 

Warto wspomnieć również Labradoodle. Ten pies jest krzyżówką Labradora i pudla. Rasę tę stworzono, by pies mógł się stać przewodnikiem niewidomych alergików lub uczestniczyć w dogoterapii z chorymi dziećmi, które są alergikami. Cechą charakterystyczną tych psów, jest zamiłowanie do zabaw w wodzie.

 

Popularnym ostatnio w Polsce psem, kupowanym dla alergików, jest oczywiście Yorkshire Terrier, czyli tzw. York. Te małe pieski, są bardzo odważne i sprytne. Trzeba jednak umieć dobrze je wychować, ponieważ bywają hałaśliwe i mogą podgryzać, jeśli pozwalało się im na zbyt wiele, ze względu na ich drobne rozmiary.

 

Nie sposób, w jednym wpisie, wymienić wszystkich ras, które nadają się dla osób z alergią. Jest ich jednak jeszcze kilkanaście. Należą do nich między innymi: Sznaucer, Maltańczyk, Shih Tzu oraz różnego rodzaju teriery. Jeśli więc masz alergię i chcesz mieć psa, to na szczęście jest wiele ras, które nie będą Ci szkodzić.


Dodaj komentarz