Kto z nas kiedyś nie zapatrzył się w pięknie urządzone akwarium z kolorowymi rybkami? Widok takich rybek na pewno wpłynął na nas relaksująco. Być może właśnie wtedy wpadliśmy na pomysł, by również w naszym domu zrobić coś takiego. Jeśli więc planujemy założyć akwarium, to od czego zacząć?

 

Jeśli chodzi o samo akwarium i wszelkie akcesoria, to bez problemu zaopatrzymy się w nie, przez sklep zoologiczny online. Jednak w wypadku zakupu rybek, warto już osobiście odwiedzić najbliższy sklep zoologiczny i tam wybrać gatunki rybek, które będą nam odpowiadały. Żywe zwierzęta nie powinny raczej być wysyłane kurierem. Najpierw jednak zacznijmy od tego, co będzie nam potrzebne przed zakupem rybek.

 

Po pierwsze musimy zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości akwarium. Jego wielkość będzie zależeć od gatunku rybek, jakie zamierzamy w nim hodować oraz od ich ilości. Przyjmuje się zasadę, że na jedną rybkę powinno przypadać minimum 5 litrów wody. Jednak warto też pamiętać, że w małych akwariach ciężej jest utrzymać odpowiednią równowagę biologiczną. Pod tym względem, dobrze sprawdzają się akwaria około 50-60 litrowe. Oczywiście wszystko będzie też zależeć od tego, ile miejsca mamy na akwarium.

 

Gdy już kupimy odpowiednie akwarium, musimy również zaopatrzyć je we wszystkie niezbędne akcesoria. Należeć do nich będą: filtr do wody, termometr, grzałka (najlepiej z termostatem), oświetlenie (jeśli nie było wmontowane w pokrywę akwarium) i napowietrzacz. Dodatkowo możemy zakupić czyścik do szyb. Te akcesoria pomogą w utrzymaniu odpowiedniej temperatury i jakości wody.

 

Do akwarium potrzebny będzie nam także żwirek lub piasek na wysypanie dna. Oczywiście musi on być kupiony w sklepie zoologicznym, a nie wykopany na podwórku. Taki żwirek ze sklepu jest odpowiednio oczyszczony i nie spowoduje zepsucia się wody w akwarium. Do tego można kupić różne kamienie oraz rośliny słodkowodne, które także sprzyjają utrzymaniu odpowiedniego mikroklimatu w akwarium.

 

Mając tak urządzone akwarium, powinniśmy odczekać kilka dni, aż woda będzie odpowiednio „dojrzała”. Po tym czasie udajemy się do sklepu zoologicznego, by wybrać rybki. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre gatunki rybek są agresywne i mogą atakować inne. Dlatego, jeśli sami nie znamy się na tym, jakie gatunki mogą przebywać ze sobą razem, doradźmy się sprzedawcy lub kogoś, kto już od lat zajmuje się akwarystyką.

 

Na koniec pozostanie nam już tylko cieszyć się widokiem, pływających wśród roślin rybek oraz pamiętać o regularnym dokarmianiu ich. No i oczywiście, co jakiś czas czeka nas czyszczenie zbiornika.

 

 

Kategorie: Blog

Dodaj komentarz