Marzysz o posiadaniu żywych stworzeń w domu? Dla wielu rybki w akwarium to wygodny sposób na kontakt z przyrodą. Rybki nie wymagają tyle uwagi i czasu co np. pies czy kot, ale pamiętajmy, że to też żywe stworzenia, które potrzebują naszej troski. Jak zabrać się do stworzenia rybkom przyjaznego środowiska i jakie związane są z tym koszty?

Przyznacie, że obserwowanie rybek w akwarium to bardzo odprężające zajęcie. Może widziałeś u znajomego piękne akwarium i tez naszła Cię ochota na zajęcie się akwarystyką? Do stworzenia swojego pierwszego akwarium będziesz potrzebował kilku rzeczy.

 

 

Akwarium

Cena akwarium zależy od pojemności oraz kształtu. Ceny wahają się od 30 do prawie tysiąca złotych. Trzeba pamiętać, że jako początkujący akwarysta potrzebujesz średniej wielkości akwarium.

Akwarium 112L Owalne 80x35x40cm DIVERSA AP

 

Akwarium Proste 160L- 100x40x40cm DIVERSA

 

Filtr

Filtr potrzebny jest do oczyszczania, a w przypadku niektórych modeli również napowietrzania wody. Ceny wahają się od 20 do 100 zł. w zależności od wydajności. Warto zwrócić uwagę na głośność pracy filtra.

Aquael Filtr wewn. FAN-1 Plus

 

Świetlówka

Akwarium musi być odpowiednio doświetlone. Światło potrzebne jest do wzrostu roślin, a także odpowiedniego podkreślenia kolorów naszych rybek. Koszt to około 30 zł.

Diversa Świetlówka Opti Natural 18W

 

Grzałka

Grzałka umożliwia utrzymywanie odpowiedniej temperatury wody. Jej wysokość zależy od gatunku rybek, który zamierzamy hodować. Koszt ok. 50 zł.

 

Dekoracje

Aby nasze akwarium dobrze się prezentowało, trzeba umiejętnie je udekorować. Mogą do tego służyć sztuczne skały, rośliny itd., ale można także ozdobić je żywymi roślinami, naturalnymi kamieniami i kawałkami drewna. Wybór wśród sztucznych dekoracji jest ogromny. Wybór zależy od naszego gustu.

DIVERSA Skała Ażur S-4

TRIXIE Dekoracja dzban 14cm

TRIXIE Dekoracja rybka na koralu 12x10cm

 

Podłoże

Aqua Substrate podłoże brązowe 5,4kg

Diversa Podłoże Nutriplant 5L

Zolux Hawai żwir kwarcowy 3l

 

Podsumowując, założenie akwarium pociąga za sobą znaczne koszty. Oczywiście zakładanie akwarium należy zacząć od przemyślenia jakie rybki chcemy hodować i dostosowania wszystkich elementów akwarium i jego parametrów do ich potrzeb.


Dodaj komentarz