Coraz bardziej popularne w domowej hodowli stają się burunduki. Co powinniśmy wiedzieć o tych zwierzątkach, kiedy zdecydujemy się na zakup? Jak powinniśmy dbać o tą ciekawą odmianę wiewiórki?

Burunduk to gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. W naturalnych warunkach występuje w północnej Azji, centralnej części Rosji, Chinach, jak również w północnej Japonii. Co ciekawe burunduki występują także w lasach i parkach Europejskich. Nazywane są także burundukiem syberyjskim. Prowadzą dzienny tryb życia. W domowej hodowli burunduki żyją 5-10 lat. Co do wielkości i wagi są to stosunkowo małe zwierzątka, ponieważ długość ich ciała wraz z ogonem wynosi ok. 25 cm, natomiast waga ok. 130 g. W domowej hodowli są bardzo przyjaznymi i sympatycznymi gryzoniami. Istotny jest jednak fakt, że nie jest to zwierzę stadne, ponieważ posiadając więcej niż jednego osobnika mogą występować agresywne zachowania wobec siebie nawzajem.


Ponieważ burunduk jest zwierzątkiem bardzo ruchliwym będzie wymagał sporej klatki lub szklanego terrarium. Istotne jest, aby zwierzę w klatce miało możliwość wspinaczki i swobodnego przemieszczania się. Warto włożyć grubsze gałęzie po których będzie mógł wspinać się, swobodnie biegać oraz obgryzać je. Burunduk powinien mieć w klatce co najmniej jeden domek w którym może się schować i czuć bezpiecznie. Ponieważ z natury jest to ciekawskie zwierzątko, dlatego ucieszą go tunele w które będzie mógł wbiegać i poznawać zakamarki swojego domku. Dzięki zamontowanemu kołowrotkowi wiewiórka będzie mogła wykorzystać niespożytkowaną energię, jednak ważne jest, aby był to pełny kołowrotek, by nie uległ uszkodzeniu ogonek zwierzątka.

W kwestii żywienia burunduk również nie będzie sprawiał problemu, ponieważ jest wszystkożerny. Żywi się głównie orzechami, roślinami i owocami. W domowej hodowli warto podawać mu mieszankę dla wiewiórek, bądź inne bogate mieszanki dla gryzoni. Trzeba urozmaicać dietę białkiem zwierzęcym w postaci białego sera, kawałków mięsa lub owadów. Burunduk instynktownie gromadzi zapasy jedzenia w domku i zakamarkach klatki.
Zanim zdecydujemy się na posiadanie burunduka warto rozważyć wiele kwestii, ponieważ dzięki temu zwierzątko to sprawi nam dużo radości, a i my sami zapewnimy jemu bezpieczny i szczęśliwy dom.

Kategorie: Blog

Dodaj komentarz